Nejnovější příspěvek do širokého univerza Assassin’s Creed vyvolal v Japonsku nečekaný rozruch. Společnost Ubisoft totiž musela pro tamní verzi odstranit záběry useknutých hlav a končetin. Tato úprava přitom není v Japonsku neobvyklá – tamní cenzurní a ratingové standardy jsou dlouhodobě přísnější na zobrazování násilí než v západních zemích.
Přísný přístup k brutalitě v zemi vycházejícího slunce
Japonsko má svou vlastní legislativu a ratingový systém, který klade velký důraz na to, aby herní tituly neobsahovaly příliš naturalistické scény násilí. Patří sem detailní zobrazení krve, dekapitace či jiných druhů fyzického poškození těla. Z tohoto důvodu se řada her, které vycházejí celosvětově, musí pro japonský trh částečně upravovat. Assassin’s Creed: Shadows tak není první a zřejmě ani poslední hrou, jež se musela přizpůsobit místním regulím.
Ubisoft proto pro japonské vydání vyňal všechny záběry, které ukazují příliš drastické useknutí hlav nebo končetin. Podle oficiálního vyjádření tvůrců však tyto změny nemají výrazně ovlivnit základní hratelnost či příběh. Jde spíše o kosmetické zásahy do krvavých momentů, aby mohl titul v Japonsku vyjít bez dalších restrikcí.
Rozdělená komunita
Jako obvykle se po zveřejnění informace o cenzuře ozvala početná komunita fanoušků, která se v názoru na tento zásah rozdělila do dvou zřetelných skupin. Jedna část chápe, že pro vydání na japonském trhu je nutné splnit tamní požadavky, a cenzuru přijímá jako nezbytné zlo. Navíc poukazují na to, že příběh, stealth a historické detaily zůstanou nedotčené, tudíž si hráči i nadále vychutnají autentičnost dobové atmosféry.
Druhá část však vyjadřuje zklamání, neboť považuje krvavé pasáže za jeden z charakteristických znaků série. Tyto detailní sekvence umocňují dojem tvrdých historických reálií a dokreslují nebezpečí, které v Assassin’s Creed: Shadows číhá na každém rohu. Někteří hráči dokonce naznačují, že by byli ochotni objednat si necenzurovanou verzi ze zahraničí, pokud by to znamenalo zachování plné míry brutality.
Proč Ubisoft přistoupil k úpravám?
Z obchodního hlediska je pro Ubisoft japonský trh důležitý, neboť se zde dlouhodobě prodává velké množství her. Kdyby se firma rozhodla vydat Shadows bez omezení, riskovala by výrazné problémy se schválením hry, případně její úplný zákaz. Vzhledem k popularitě série Assassin’s Creed se vývojáři raději rozhodli pro částečné zásahy do násilných scén, než aby riskovali, že hra v Japonsku nevyjde vůbec.
Podobně přísná pravidla se objevila už v minulosti u jiných zahraničních titulů. Japonské úřady často vyžadují omezení krve, změny u brutálních animací či úpravy kostlivých modelů. Ubisoft proto není první ani poslední studio, které muselo „změkčit“ obsah, aby se vyhnulo větším kontroverzím.
Zachování podstaty hry
Přestože z Assassin’s Creed: Shadows mizí explicitní momenty, základní koncept hry zůstává nezměněn. Fanoušci se mohou těšit na klasické prvky, které tuto sérii proslavily: rozlehlé historické lokace, pohlcující příběh, plynulé parkourové pasáže a tichou likvidaci nepřátel. Hlavní dějová linie a vedlejší úkoly budou podle všeho stejné jako v ostatních regionech, takže japonská verze by měla nabídnout srovnatelný zážitek – pouze s méně krvavými detaily.
Ubisoft v této souvislosti zdůrazňuje, že charakteristika asasínů a jejich boje proti templářům zůstává hlavní devizou Shadows. Hráči, kteří si cení propracovaného stealthu a příběhu, tak dostanou plnohodnotný titul, včetně rozvíjející se hlavní linie. Menší zásahy do brutalit, které měly potenciál vyvolat kritiku ze strany japonských regulátorů, by tedy neměly narušit plynulost či zábavnost samotné hratelnosti.
Budoucnost série
Nabízí se otázka, zda bude Ubisoft v budoucnu připravovat pro japonský trh ještě odlišnější verze svých her, nebo zda se spíše zaměří na univerzálnější pojetí násilí, které bude přijatelné celosvětově. Trend cenzury detailního gore v japonských verzích je v herní branži dlouhodobý a Assassin’s Creed: Shadows zapadá do podobného vzorce jako předchozí úpravy u her typu Resident Evil či The Last of Us.
Záležet ovšem bude na tom, jakou měrou japonská komunita cenzuru přijme. Jestliže se hra stane prodejním hitem i s vystřiženými brutálními scénami, může to Ubisoft a další vydavatele utvrdit v tom, že cestou kompromisu lze uspět i u přísněji regulovaných trhů. Pokud ale dojde k výraznému poklesu prodejů či negativním ohlasům fanoušků, mohlo by to vést k částečné revizi celé koncepce.
V každém případě se Assassin’s Creed: Shadows dále řadí mezi tituly, které ukazují, jak moc se liší herní kultura a legislativa v různých zemích. Zatímco někteří hráči neřeší drobné cenzurní škrty, jiní považují i relativně malé úpravy násilí za zásadní změnu atmosféry. Teprve po vydání a prvních recenzích v Japonsku uvidíme, jaký dopad tyto úpravy ve skutečnosti mají.
Dostupnost:
Assassin’s Creed: Shadows bude dostupný na následujících platformách:
- PlayStation 5
- Xbox Series X/S
- Windows PC (prostřednictvím Ubisoft Store, Steam a Epic Games Store)
- macOS (pro Macy s čipy Apple Silicon přes Mac App Store)
- iPad (prostřednictvím App Store)
- Amazon Luna
- Ubisoft+
Hra je naplánována k vydání 20. března 2025.