Už je to více než čtyři roky, co v Riot Games začali pracovat na dosud bezejmenném MMO zasazeném do světa League of Legends. Titul byl poprvé oficiálně oznámen v roce 2020 a od té doby prošel mnoha změnami. A to včetně restartu, kdy vývojáři usoudili, že hra působí příliš genericky a chtějí ji pojmout jinak. Vývoj ale pokračuje a podle všeho se jedná o projekt, který v současnosti zabírá vůbec nejvíc času spoluzakladateli Riot Games Marc Merrill, jenž zároveň zastává pozici chief product officer.
V nedávném rozhovoru pro Game File Marc Merrill potvrdil, že právě toto MMO je pro něj v rámci firmy největší prioritou. „Pravděpodobně je to projekt, na kterém trávím nejvíc času,“ konstatoval a dodal, že Riot se rozhodně nevzdává. Potvrzuje tím slova z počátku roku 2024, kdy vývojáři oznámili, že sice musejí celý koncept hry upravit, ale v žádném případě nekončí s vývojem.
MMO žánr je podle Merrilla jedním z nejnáročnějších. Hra musí nabídnout obrovský herní svět, který hráče zaujme a udrží, a to vše musí současně fungovat technicky na špičkové úrovni. Tvůrci se přitom netají ambicí, že League of Legends MMO má být důstojným nástupcem zavedených titulů – rádi by totiž zachytili onen nostalgický pocit, na který vzpomínají starší hráči obřích online světů.
Merrill věří, že Riot Games má předpoklady úspěšně realizovat velký MMO projekt: „Riot je přesně ta firma, která by se do podobného úkolu měla pustit,“ tvrdí. Důvody vidí nejen v silném zázemí týmu, ale hlavně ve světě Runeterry, v němž se odehrává jak samotné League of Legends, tak karty v Legends of Runeterra nebo originální auto battler Teamfight Tactics. Všechna tahle díla se dlouhodobě těší oblibě u hráčů, kteří navíc v anketách dlouhodobě vyjadřují přání prozkoumávat Runeterru ještě hlouběji – a MMO jim k tomu dává ideální příležitost.
Cesta od MOBA ke všemu možnému
Riot Games se v posledních letech pokusili rozšířit své portfolio různými směry. Vedle klasického MOBA titulu League of Legends a mobilních odnoží (Wild Rift) se pustili do karetní hry (Legends of Runeterra), auto battleru (Teamfight Tactics) nebo střílečky Valorant, která se zase inspiruje konkurenčním Counter-Strikem. Úspěchy těchto projektů dokazují, že studio není odkázáno jen na jeden žánr.

Ani to ale nic nemění na tom, že fanoušci dlouhodobě netrpělivě očekávají něco nového právě v podobě MMO. A zatímco se v minulosti objevovaly obavy, zda se na projektu vůbec pracuje, Merrill nyní naznačuje, že navzdory komplikacím žije dál. Dokonce již dříve přiznal, že část problémů při vývoji pramenila z toho, že původně se hra až příliš podobala standardním MMO.
Za základní cíl si Riot Games kladou nejen přinést nový obsah ve známém světě, ale především zachytit ono vyprchávající „kouzlo“ starších MMO. Mnoho hráčů vzpomíná na své začátky v kultovních hrách jako World of Warcraft, Ultima Online nebo EverQuest. Právě pocit zkoumání rozlehlého herního světa s ostatními hráči, objevování nových zákoutí a budování postav je pro Riot Games klíčový. Merrill sám přiznává, že jde o velmi ambiciózní cíl, protože různé MMORPG hry už mnohokrát zklamaly.
Nadějná budoucnost Runeterry?
Přestože se po vydání oficiálních informací v roce 2020 studio na dlouho odmlčelo, poslední vyjádření Merrilla z rozhovorů i krátké zmínky na konferenci DICE v Las Vegas dávají fanouškům naději. Projekt se kvůli své složitosti neustále vyvíjí, ale stále žije a Marcus „Tryndamere“ Merrill je očividně odhodlán ho dotáhnout do zdárného konce. Věří, že se jim podaří vystihnout to, co dělá MMO hrami a co je jejich hlavním lákadlem – tedy sdílené zážitky obrovského společenství lidí v jednom úchvatném online světě.
Na otázku, proč je to stále dobrý nápad, Merrill odpověděl, že fanoušci LoL zkrátka chtějí běhat po světě Runeterry. A pokud je tohle cesta, jak jim dát novou, epickou porci dobrodružství s kamarády, tak se Riot do toho chce pustit.