Fanoušci světa Duny mají o důvod víc těšit se na nadcházející období. Studio Funcom totiž usilovně pracuje na survival MMO Dune: Awakening a slibuje, že přenese kultovní vesmír do masivního multiplayeru. Přestože dosud kolovala informace o začátku roku 2025 jako oficiální termín vydání, ukazuje se, že s konkrétním datem se producenti zatím nechtějí unáhlit.
Tichá prezentace bez přesného data
Nedávné setkání s tvůrci hry naznačovalo, že by mohla padnout oficiální informace o dni, kdy se Dune: Awakening opravdu objeví na pultech. Na podobnou pompézní akci by se totiž perfektně hodilo oznámit finální datum. Žádné takové sdělení ale neproběhlo. To vyvolalo mezi novináři i hráči otázku, jak daleko hra skutečně je od dokončení.
Na to se pokusil odpovědět výkonný producent Scott Junior, který situaci vysvětlil trochu detailněji. „Myslím, že záleží na tom, jak se brzy definuješ,“ a upřesnil: „Mohlo by to být první polovina roku 25 – ale to by mohlo být „brzy“.
Plná verze 1.0, ale nejdřív na PC
Dune: Awakening podle Juniora cílí v první řadě na počítačovou platformu (Steam), zatímco konzolové verze se objeví někdy později, v dosud neurčeném termínu. Hra už zhruba rok probíhá v uzavřeném beta testu, ovšem fanoušci mohou rovnou zapomenout na takzvaný předběžný přístup (Early Access). Funcom počítá s plnohodnotným vydáním verze 1.0 – což znamená, že si studio dává záležet na vyladění všech detailů ještě před spuštěním.
Žádné měsíční poplatky, ale jaký bude obchodní model?
Další otazník se točí kolem monetizace. Bude hra free-to-play, nebo se za ni bude muset zaplatit? Funcom zatím veškeré konkrétní detaily drží pod pokličkou. Scott Junior sice připouští, že oznámení bude teprve následovat, přesto nastínil základní rysy: „Oznámíme naši monetizační strategii o něco blíže ke spuštění. Žádné předplatné však nebude, to mohu říct.“ A ještě dodal: „Nebude to free-to-play.„
Z toho lze vyvodit, že titul by se pravděpodobně měl zařadit mezi prémiové hry, kde hráči zaplatí za pořízení hry samotné, místo aby měsíc co měsíc odváděli poplatky nebo sledovali agresivní free-to-play model. Přesto nelze vyloučit, že se ve hře objeví kosmetický obchod, podobně jako v jiných titulech Funcomu (například Conan Exiles).
Největší projekt studia
Vývoj Dune: Awakening probíhá už pět let a zapojilo se do něj více než 400 lidí. Scott Junior upozorňuje, že se jedná o největší hru, jakou kdy Funcom vytvořil – větší než dřívější MMO projekty typu The Secret World nebo Age of Conan. Ve srovnání s třicetičlenným týmem, který v roce 2017 nabral druhý dech s Conan Exiles, jde o pořádný posun. Je tedy pochopitelné, že Funcom nechce nic uspěchat a raději si vezme více času na odladění základních mechanismů.
Přelomové spojení survivalu a MMO
Z dosavadních dojmů novinářů, kteří měli příležitost Dune: Awakening vyzkoušet, vyplývá, že hra kombinuje prvky survivalu a trvalého online světa. Vzniká tak koncepčně zajímavá směs, jež by mohla posunout hranice žánru MMO a zároveň naplno využít atraktivní zasazení do pouštní planety Arrakis, která je proslavená obřími písečnými červy i bojem o vzácnou koření.
K dalším lákadlům bezpochyby patří i popularita nedávných filmových adaptací Duny, která může nováčky snadno vtáhnout do světa plného intrik, politiky a nehostinných podmínek.
Pokud se všechno podaří propojit tak, jak Funcom slibuje, mohl by vzniknout herní titul, který zaujme nejen zapřisáhlé fanoušky Davida Lynche či Denise Villeneuvea, ale i komunity přeživších z jiných online survival her.