Studio Build A Rocket Boy, založené veteránem série GTA Leslie Benzies, nedávno odhalilo nový trailer ke sci-fi akční hře MindsEye a zároveň potvrdilo její vydání na 10. června. V současném herním světě plném obřích otevřených světů, nekonečných on-line režimů a komunitně tvořeného obsahu sází MindsEye na trochu stará pravidla: kratší, filmově laděnou kampaň a lineární způsob vyprávění, který připomíná éru velkých akčních blockbusterů z dřívějších let.
Hned úvodní scény traileru naznačují, že tady půjde víc o filmový zážitek než o klasickou herní jízdu. Ve městě Redrock křižují opancéřované sporťáky ulice, vrtulník klesá až k zemi, kolem duní exploze a na bocích helikoptéry se odráží neonové panorama města. Tohle prostředí sice vypadá trochu jako „budoucnost dle roku 2013“, ale pro fanoušky propracovaných akčních scén a většího důrazu na kinematografii to může být vítané zpestření v době, kdy dominuje trend vše rozpínat do šíře a délky.
Osvědčený tým, nový směr
U vývojářů z Build A Rocket Boy se přirozeně nabízí srovnání s GTA. Zejména kvůli kariéře Leslie Benzies v Rockstar North a jeho dřívější pozici prezidenta tohoto legendárního studia. V rozhovorech Adam Whiting, asistent herního ředitele BARB (dříve též Rockstar North), zdůrazňuje, že vývojáři chtějí přinést silný, koncentrovaný příběh: „Hry jsou skvělým prostředkem pro vyprávění opravdu silných příběhů, do nichž se hráči naplno ponoří, protože jsou interaktivní.“
I když se MindsEye netají inspirací, kořeny hry leží především v lineárním, příběhově sevřeném zážitku. Koncept okolo 15 hodin kampaně a tzv. „faux open world“ přitom připomíná éru, kdy hráči hledali intenzivnější a kompaktnější zápletky, spíše než nekončící volnost obřích světů.
MindsEye se odehrává v Redrock City, fiktivním pouštním městě kdesi v Americe. Vedle drsné krajiny a futuristické architektury se tu prolínají korupce, pokročilé vojenské technologie a nebezpečné pokusy s AI.
Proč lineární příběh zase táhne
Pro Whitinga i další členy týmu je důležité, aby měli čas pečlivě „zarámovat“ kameru, inscenovat akci a využít filmových principů ve vyprávění. Podle Whitinga se herní odvětví možná až příliš vzdálilo původní touze „dobýt film“ a začalo se strmě soustředit na co nejširší online záběr nebo procedurální design. Jeho názor je, že oba přístupy mají své místo a MindsEye má být důkazem, že se dá stále vytvořit adrenalinová blockbusterová akce, která vás nezahlcuje stovkami hodin, ale místo toho nabízí důsledně odvyprávěný, dynamický příběh.
Zároveň Whiting upřesnil, že téma je dalším důvodem, proč se vývojáři chtěli vrátit k sevřenějšímu stylu. Hra se totiž opírá o reflexi reálných světových trendů, jejichž prvky byly donedávna vnímány spíše jako sci-fi. Když tým začal s vývojem, umělá inteligence byla ještě v začátcích. Nyní jde o každodenní realitu, což dělá z MindsEye tak trochu zrcadlo naší doby.
Novinka má být navíc součástí většího plánu studia, projektu Everywhere. Ten slibuje otevřené on-line prostředí, v němž mohou hráči vytvářet vlastní úrovně (tzv. uživatelsky generovaný obsah – UGC) a hrát rozličné scénáře, zčásti i s využitím oficiálních nástrojů.




Kdy se hry dočkáme
MindsEye vychází 10. června a autoři již dříve zmínili, že pro hráče bude připraveno fyzické i digitální vydání (PS5, Xbox Series X/S, PC). Základní edice pořídíte za 59,99 eur (kolem 1500 korun). Za předobjednávku dostanete bezplatný upgrade na Deluxe Edition, obsahující řadu kosmetických bonusů a několik dodatečných misí.